تبلیغات
گرافیک ایران - مطالب آذر 1395

امروز:

روتوش عکس فتوشاپ

بازسازی و ترمیم تصاویر قدیمی و مخدوش

بازسازی و ترمیم تصاویر قدیمی و مخدوش

سلام به دوستان گرامی امروز قصد دارم که بازسازی و ترمیم تصاویر قدیمی و مخدوش رو بهتون آموزش بدم .حتما برای شما هم این اتفاق افتاده که بخواید چندتا از عکسهای قدیمیتون رو که خیلی براتون ارزش داره ترمیم کنیدش اما راهی برای این کار بلد نبودین ، پس امروز سعی میکنیم تا باهمدیگه این کار رو یاد بگیریم .

مشخصات آموزش

سطح: متوسط 
برنامه : CS6

گام نخست

در ابتدا عکسمون رو که میخوایم بازسازی کنیم رو باز میکنیم

32

حال از لایه تصویر با زدن  Ctrl + j  یک کپی بگیرید.

با زدن دکمه j  به Patch Tool برید و ناحیه مورد نظر را انتخاب کنید.

2

با کشیدن محل انتخاب شده به قسمتی که بیشترین شباهت را با محل انتخاب دارد تصویر را اصلاح کنید

3ناحیه های بزرگ باقی مانده رو هم مثل تصاویر زیر ترمیم کنید .

4567

همانند شکل زیر با ابزار Clone Stamp  نقاط بزرگ تصویر رو ترمیم کنید.

8

و با استفاده از Healing Brush  نقاط کوچک رو ترمیم کنید.9

تا به اینجا باید تصویرتون رو به شکل زیر در آورده باشین.

10

گام دوم

حالا با ابزار Marquee Tool صورت رو همانند تصویر انتخاب کنید.

11

وبا زدن دکمه میانبر Ctrl + j از روی اون تو یه لایه جدید کپی بگیرین.

12

حال با کلیک کردن بر روی تصویر وزدن گزینه Flip Horizontal تصویر رو به صورت قرینه میچرخونیم.

13

حالا میتونید Opacity لایه رو کم کنید و تصویر رو در جای مناسب قرار بدین و در آخر به حالت اولیه برگردونینش.

14

گام سوم

با انتخاب لایه ۲ مانند زیر تصویر رو ماسک میکنیم.

15

وبا براش نقاط اضافه را پاک میکنیم(مشکی۱۰۰%).

16

روی Thumbnail لایه ۲ کلیک میکنیم.

17

و با Healing Brush   نقاط خراب رو بازسازی میکنیم.

18

حال روی لایه ۱ کلیک میکنیم و با Healing Brush ادامه تصویر را بازسازی میکنیم.

19

حال یک قسمت دیگه از سر رو انتخاب میکنیم.

20

مثل دفعه قبل اول میچرخونیمش و بعد ماسکش میکنیم و به بالا ترین لایه انتقالش میدیم.

21

حالا قسمتهای اضافی رو با براش پاک میکنیم(مشکی ۱۰۰%).

22

گام چهارم

اکنون لایه های ۲ و ۳ رو با زدن دکمه Ctrl + e با هم مرج کنید.

23

حال با ابزار Healing Brush   ایرادات جزیی را بر طرف کنید.

24

بر روی لایه یک رفته و با ابزار Patch Tool همانند شکل تغییرات را اعمال کنید.

25

حالا لایه ۱ و ۳ رو با زدن Ctrl + e مرج کنید.

26

حالا از روی لایه با زدن Ctrl + j یک کپی بگیرین و اسم اونو به Noise  تغییر بدید.

27

حالابه Filter > Noise > Reduce noise رفته و مانند زیر انجام دهید.

 28

گام آخر

از روی لایه سه کپی میگیریم و اسم اونو به Sharpen  تغییر میدیم و به بالا ترین لایه انتقالش میدیم.

29

حال به Filter > Other > High Pass  رفته و تغییرات را مثل زیر اعمال کنید.

30

حال لایر مود رو از نرما به overlay تغییر بدین.

و اینم نتیجه پایانی کار

31نکته :

عکسهایی که دوست دارین ترمیم کنید باید از کیفیت خوبی برخوردار باشه.

هر چقدر بیشتر وقت بزارین میتونین نتیجه پایانی بهتری بدست بیارید.

میتونید با سلیقه خودتون رنگ عکس رو عوض کنی


نوشته شده در : جمعه 12 آذر 1395  توسط : a SHAH.    نظرات() .

برچسب ها: روتوش ، عکس ، فتوشاپ ، ترمیم ،

ویرایش عكس با ماسك‌ در فتوشاپ


ویرایش عكس با ماسك‌ در فتوشاپ 

آموزش فتوشاپ, ویرایش عکس, روتوش عکس

در این مقاله در نظر داریم در قالب یك طرح عملی، نحوه استفاده از ماسك برای حذف پس‌زمینه یك تصویر را با هم بررسی كرده و با چگونگی ویرایش ماسك، ترمیم كناره‌ها و استفاده از پنجره Properties آن آشنا شویم.

هدف از استفاده از ماسك در فتوشاپ ویرایش بخش‌هایی از تصویر بدون تاثیر گذاشتن در قسمت‌های دیگر تصویر (همانند ابزارهای انتخاب البته با امكان ویرایش قسمت‌های انتخاب شده) است. ماسك تقریبا همانند یك شابلون كه هنگام استفاده از آن فقط نقاط خاصی از كاغذ رنگی می‌شود و بقیه قسمت‌ها بدون تغییر باقی می‌ماند، عمل می‌كند. هنگامی كه ماسك را روی یك انتخاب فراخوانی می‌كنیم، نواحی انتخاب نشده ماسكه شده و از ویرایش محفوظ می‌ماند. با استفاده از ماسك به جای به كار بردن ابزارهای انتخاب معمولی، صرفه‌جویی زیادی در زمان ویرایش شده و از انتخاب‌های تكراری و پشت سر هم جلوگیری می‌شود. نكته‌ای كه در استفاده از ماسك باید حتما در نظر داشت این است كه در اعمال ماسك، رنگ سیاه یعنی دیده نشدن و رنگ سفید به معنی دیده شدن و خاكستری نیز مابین دیده شدن و دیده نشدن(شفافیت) است.

برای شروع كار ابتدا تصویر خود را در فتوشاپ باز كنید و در صورتی كه لایه مورد نظر در حالت پس‌زمینه باشد (علامت قفل روی آن دیده شود) با دوبار كلیك كردن روی آن، تصویر را از حالت پس‌زمینه خارج می‌كنیم. البته در نسخه‌های جدید فتوشاپ با اعمال ماسك این عمل به صورت خودكار انجام می‌شود. ابتدا انتخاب سریعی روی قسمتی از تصویر كه می‌خواهیم روی آن كار كنیم، انجام می‌دهیم. نیاز نیست حتما ‌انتخاب دقیقی انجام گیرد، زیرا بعدا‌ لبه‌های این انتخاب ویرایش خواهد شد.

آموزش فتوشاپ, ویرایش عکس, روتوش عکس

در ادامه با كلیك روی دكمه Add Layer Mask در قسمت پایین پانل Layersمحدوده انتخاب شده را تبدیل به ماسك می‌كنیم. با این كار تمام قسمت‌هایی كه انتخاب نشده بود به صورت شفاف (شطرنجی) درمی‌آید و ناپدید می‌شود.

هنگام كار روی جزئیات تصویر در حالت ویرایش ماسك، استفاده مكرر از فرمان‌های بزرگنمایی و كوچك‌نمایی ضروری است و چون استفاده مستقیم از ابزار بزرگنمایی در این حالت امكان‌پذیر نیست، می‌توانیم از روش‌های زیر استفاده كنیم:

آموزش فتوشاپ, ویرایش عکس, روتوش عکس

* Ctrl+Space: فراخوانی موقت ابزار بزرگنمایی مابین استفاده از سایر ابزارهای فتوشاپ

* Alt+Space: فراخوانی موقت ابزار كوچك‌نمایی مابین استفاده از سایر ابزارهای فتوشاپ

* فشار دكمه Alt همراه ابزار Zoom جهت سوئیچ بین بزرگنمایی و كوچك‌نمایی

فشار همزمان دكمه‌های Ctrl و+ برای بزرگنمایی و Ctrlو ـ برای كوچك‌نمایی و فشار دكمه عدد صفر برای نمای صددرصد.

فشار دكمه Space برای فراخوانی موقت ابزار Hand

پس از انتخاب به وسیله ابزارهای انتخاب و تبدیل انتخاب به ماسك با بزرگنمایی كناره‌های تصویر خواهیم دید كه در كناره‌های تصویر انتخاب چندان مطلوب نبوده و نیاز به تمیز كاری در آن نواحی احساس می‌شود.

آموزش فتوشاپ, ویرایش عکس, روتوش عکس

به این منظور پس از انتخاب ماسك اعمال شده روی لایه مورد نظر در پانل لایه‌ها از مسیر Menu‌/‌Window گزینه Properties را برای نمایش پنجره ویژگی‌های ماسك اعمال شده انتخاب می‌كنیم.

در این پنجره از قسمت Density برای تنظیم مقدار شفافیت ماسك اعمال شده و از قسمت Feather برای تنظیم مقدار نرمی كناره‌های ماسك می‌توانیم استفاده كنیم. در ادامه در قسمت Refine سه دكمه قرار گرفته كه از گزینه Mask Edge برای ویرایش ماسك اعمال شده و از گزینه Color Range برای تعریف دوباره ماسك به كمك فرمان Color Range و از گزینه Inverse برای معكوس‌كردن ماسك اعمال شده استفاده می‌شود. با كلیك روی دكمه Mask Edge پنجره Refine Mask ظاهر می‌شود كه به كمك آن می‌توانیم لبه‌های تصویر را به صورت كاملا‌ حرفه‌ای ویرایش و بخش‌های زاید آن را حذف كنیم.

آموزش فتوشاپ, ویرایش عکس, روتوش عکس

به این منظور پس از باز شدن پنجره Refine Mask ابتدا روی مثلث كوچك كنار قسمت View كلیك كرده و از فهرست بازشو گزینه Black را انتخاب می‌كنیم. در این حالت ماسك در پس‌زمینه سیاه ظاهر می‌شود و ویرایش لبه‌های سفید آن راحت‌تر خواهد بود.

ابتدا به كمك ابزارهای موجود در بخش Adjust Edge به تنظیم لبه‌های انتخاب می‌پردازیم. مثلا به كمك قسمت Smooth لبه‌های انتخاب را نرم‌تر كرده و تیزی آن را از بین می‌بریم. به كمك Feather می‌توانیم لبه‌های ماسك را محو‌تر كرده و به كمك قسمت Contrast وضوح لبه‌ها را افزایش دهیم. با كمك گزینه Shift Edge نیز می‌توانیم محدوده ماسك را كوچك‌ یا بزرگ‌تر كرده و ماسك را دقیقا‌ در محل مورد نظر از لبه‌های تصویر خود قرار دهیم.

در ادامه در قسمت Output گزینه Documentation color را فعال و حالت New Layer With Layer Mask را انتخاب می‌كنیم. در این حالت پس از تائید ماسك اعمال شده در یك لایه جدید روی لایه قبلی اعمال می‌شود. حال برای تنظیم لبه‌های ماسك بزرگنمایی مناسبی را به كمك فرازمینی كه قبلا اشاره شد، روی تصویر خود انجام می‌دهیم و آن را تا حد امكان بزرگ‌تر می‌كنیم تا لبه‌ها كاملا‌ نمایان شود. دقت كنید در این حالت استفاده مستقیم از ابزار Zoom امكان‌پذیر نیست و باید از كلید‌های میانبری كه قبلا اشاره شد، استفاده كنیم.

پس از اعمال بزرگنمایی مناسب با انتخاب ابزار Refine Radius در سمت چپ و بالای پنجره باز شده (شكل قلم‌مو) و استفاده از آن با درگ كردن در لبه‌های ماسك، قسمت‌های سفید رنگ پس‌زمینه تصویر را در نواحی مورد نظر حذف می‌كنیم. برای بزرگ‌تر كردن اندازه قلم‌مو می‌توانیم دكمه [و برای كوچك‌تر كردن اندازه آن دكمه] را از صفحه كلید فشار دهیم. در صورتی كه با فشار دكمه‌های فوق تغییری در سایز قلم مشاهده نمی‌كنید، ابتدا روی تصویر خود یك بار كلیك كرده، سپس نسبت به تنظیم سایز قلم‌مو اقدام كنید. پس از حذف لبه‌های سفید رنگ تصویر با تائید پنجره Refine Maskمی‌توانیم نتیجه اعمال ماسك را در یك لایه جدا روی لایه اصلی در پانل لایه‌ها مشاهده كنیم.

آموزش فتوشاپ, ویرایش عکس, روتوش عکس

در ادامه دوباره پنجره Refine Mask را فراخوانی كرده و این بار با انتخاب رنگ سفید به عنوان پس زمینه ماسك، نسبت به حذف لبه‌های تیره تصویر اقدام می‌كنیم.

آموزش فتوشاپ, ویرایش عکس, روتوش عکس

در صورتی كه هنگام استفاده از ابزار Refine Radius به اشتباه آن را در قسمت‌هایی از تصویر كه نباید استفاده می‌شد، استفاده شود می‌توانیم با كمك ابزار Erase Refinements كه زیر ابزار قبلی مخفی شده است، نسبت به تصحیح ماسك ویرایش شده اقدام كنیم.

پس از اتمام كار و ویرایش ماسك و حذف لبه‌های سیاه رنگ با افزایش مقدار Documentation color و انتخاب حالت New Layer With Layer Mask دكمه تائید را فشار داده و ماسك را با تغییرات انجام گرفته در یك لایه جدید روی لایه قبلی اضافه می‌كنیم.

آموزش فتوشاپ, ویرایش عکس, روتوش عکس

با اتمام كار می‌توانیم در پانل لایه‌ها زیر لایه ماسك شده لایه جدیدی ایجاد كرد و با اعمال بافت یا رنگ دلخواه تصویر خود را روی آن مشاهده كنیم. همچنین با انتقال لایه ماسك شده روی تصویر دیگر نیز می‌توانیم تصویر خود را در محیط آن تصویر قرار دهیم.
منبع:jamejamonline.ir


نوشته شده در : چهارشنبه 10 آذر 1395  توسط : a SHAH.    نظرات() .

برچسب ها: فتوشاپ ، ویراستاری ، ویرایش ،